W dniu 13 czerwca 2023 r. Pani Wioletta Nawrocka Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego podpisała umowę dotacji z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na dofinansowanie zadania : Projekt ekologiczny pn. „ Mój Park – mój dom. Wykorzystanie zasobów przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego do celów edukacji ekologicznej”.
Planowany projekt edukacyjny przeznaczony jest dla szerokiego grona odbiorców, społeczności lokalnej oraz turystów, ponadto zadanie 3 tj. wydanie kwartalnika PN posiada zasięg ogólnopolski. Realizacja projektu będzie się odbywać na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, na obszarze Natura 2000 oraz na terenie gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem narodowym, tj. gmina Międzyzdroje, gmina Wolin oraz miasto Świnoujście.
W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące zadania :
Zadanie 1. Cykl warsztatów przyrodniczych „Bliżej natury – wspieramy bioróżnorodność w świecie roślin i zwierząt”
Działanie 1. Pomagamy owadom zapylającym – poprzez zakładanie łąk kwietnych oraz budowę schronień dla owadów.
Głównym celem zadania jest edukacja społeczności lokalnej na temat znaczenia owadów zapylających poprzez zaangażowanie mieszkańców w działania wspierające populację tych zwierząt. Trudno sobie w ogóle wyobrazić istnienie pszczół bez roślin dostarczających im pożywienie – pyłek i nektar, dlatego kolejnym elementem będzie edukacja w zakresie stworzenia bazy żerowej dla owadów. Zaangażowanie uczestników warsztatów w zakładanie łąk kwietnych w oparciu o rośliny rodzime przyczyni się do wzrostu świadomości i znaczenia występowania takich miejsc w otoczeniu każdego z nas. Celem działania jest podniesienie świadomości społeczności lokalnej oraz jej zaangażowanie w czynną ochronę populacji owadów zapylających.
Działanie 2. Pomagamy jeżom, aby bezpiecznie przetrwały zimę.
Budownictwo nie jest najmocniejszą cechą jeży, dlatego szykując się do zimowego odpoczynku z każdym dniem męczą się one coraz bardziej. Aby jeże spokojnie przezimowały, mogą czasem potrzebować naszej pomocy. Oprócz pozostawienia ich w spokoju, gdy już rzeczywiście zapadną w sen zimowy, możemy je aktywnie wesprzeć. Jeśli mieszkamy na działce lub mamy przyblokowy ogródek, w parkach miejskich czy lasach możemy pomóc jeżom zbudować schronienie na zimowy odpoczynek. Dlatego wraz z uczestnikami warsztatów, zbudujemy schronienia dla jeży, w których zamieszkają one na czas zimowego snu. Celem działania jest podniesienie świadomości społeczności lokalnej oraz jej zaangażowanie w ochronę czynną jeży.
Działanie 3. Pomagamy ptakom przetrwać zimę.
Podczas warsztatów edukować będziemy czym karmić ptaki i co sadzić w ogrodzie, na działce, żeby im ułatwić życie w mieście. W ramach działania odbędą się warsztaty budowania karmników dla naszych milusińskich śpiewaków. Celem działania jest podniesienie świadomości społeczności lokalnej oraz jej zaangażowanie w ochronę czynną ptaków zimujących.
Zadanie 2. Opracowanie i wydanie questu przyrodniczego „O czym szumi las?”
Działanie 1. Stworzenie questu w terenie i wydruk broszury questowej
Celem zadania jest wprowadzenie nowego rodzaju edukacji turystów, zachęcenie odwiedzających do głębszego spojrzenia na przyrodę jaka ich otacza. Gra terenowa ma na celu rozbudzenie ciekawości uczestników otaczającym ich światem przyrody, przekazanie wiedzy na temat zwierząt i drzew. Poznawanie zasad rządzących światem przyrody, gra ta uczy szacunku i prawidłowych postaw wobec środowiska przyrodniczego. Dzięki temu działaniu powstanie w WPN nowy rodzaj edukacji turystów poprzez rozwiązywanie zagadek. Gra terenowa sprawi, że będziemy edukować poprzez działanie. Forma ta skierowana będzie do każdego, bez względu na wiek.
Działanie 2. Zakup gadżetów stanowiących nagrody dla zwycięzców questu – medale przyjaciela parku
Zadanie 3. Wydanie i dystrybucja 3 wydań kwartalnika Wolińskiego Parku Narodowego.
Istnieje potrzeba cyklicznej edukacji o walorach przyrodniczych WPN oraz kształtowaniu postaw proekologicznych w społeczeństwie, dlatego WPN podejmuje działania mające na celu wydawania kwartalnika, popularyzującego wiedzę wśród szerokiego grona odbiorców, w tym dzieci i młodzieży. Każde wydanie kwartalnika będzie miało temat przewodni, do którego nawiązywać będą kolejne artykuł.
Zadanie 4. Promocja projektu ekologicznego pn. „ Mój Park – mój dom. Wykorzystanie zasobów przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego do celów edukacji ekologicznej”.
Zadanie to będzie polegało na wykonaniu i zakupie materiałów edukacyjno-promocyjnych na potrzeby realizacji zajęć edukacyjnych w ramach projektu ekologicznego pn. „ Mój Park – mój dom. Wykorzystanie zasobów przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego do celów edukacji ekologicznej”. Materiały wykorzystane zostaną podczas realizacji projektu oraz podczas promocji projektu na wydarzeniach otwartych inicjowanych w parku oraz na terenie gmin ościennych. W ramach działania przygotowana będzie edukacyjna wystawa plenerowa prezentująca bioróżnorodność występującą w Wolińskim Parku Narodowym.
Zadanie 5. Organizacja konkursu na Grafikę przyrodniczą”.
Zadanie to ma na celu uzyskanie oryginalnej grafiki przyrodniczej nawiązującej do Wolińskiego Parku Narodowego, która będzie wykorzystana w celach edukacyjno-promocyjnych Parku.
Kwota dotacji wynosi : do 147 350,40 zł
Planowany koszt zadania wynosi : 196 700,40 zł
A zatem działamy 😉