Woliński Park Narodowy w dniu 11 października 2023 r. podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie ochrony przeciwpożarowej obszaru parku, w tym gatunków cennych przyrodniczo na kwotę blisko 5 mln złotych. Umowa została podpisana Szczecinie przez p. Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚiGW i p. Wiolettę Nawrocką, dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego.
Głównym i najważniejszym celem przedsięwzięcia jest ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo poprzez zabezpieczenie przeciwpożarowe Wolińskiego Parku Narodowego polegające na modernizacji, rozbudowie i budowie systemów przeciwpożarowych. Poczynione inwestycje i zakupy zapewnią możliwie najlepszą ochronę szczególnie cennych przyrodniczo obszarów leżących na terenie Parku i jego otuliny. Zapobieganie pożarom, a w ostateczności szybka ich lokalizacja i gaszenie w zarodku zapobiega lub ogranicza degradację zasobów przyrodniczych. Zakończenie projektu przewidziane jest na koniec marca 2027 r.
– Jednym z głównych zagrożeń dla istnienia cennych przyrodniczo terenów parków narodowych są pożary, dlatego też Narodowy Fundusz wyszedł naprzeciw potrzebom parków i ogłosił nabór do programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej”. Dziś umowę podpisał Woliński Park Narodowy. Dzięki dofinansowaniu pracownicy parków zakupią narzędzia, aby móc skutecznie zapobiegać pożarom i ograniczać ich skutki. – mówi Sławomir Mazurek, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.
– Ten program poprawi komfort pracy i wspomoże nas w ochronie fauny i flory. Dziękuję wszystkim pracownikom parku zaangażowanym w jego powstanie, bo przygotowanie takiego wniosku było dużym wyzwaniem. – dodaje dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego, Wioletta Nawrocka.
W parku powstanie centralna baza sprzętu przeciwpożarowego. Centralna baza p.poż sprawia, że cały sprzęt zgromadzony jest w jednym powszechnie dostępnym miejscu z bardzo dobrym dojazdem, a kierujący akcją, ma możliwość pobrania takiej ilości sprzętu i takiego rodzaju, jaka jest wymagana w określonej sytuacji. Dodatkowo zostanie wykonany remont i adaptacja budynku, jaki znajduje się w zarządzie WPN.
Budowa sieci hydrantowej w Grodnie 1 zdecydowanie podniesie bezpieczeństwo p.poż tego obszaru – nowa sieć będzie wydajna i odporna na usterki z jaką boryka się wyeksploatowana stara sieć. Będzie także oparta o nowsze technicznie rozwiązania.
Instalacja systemu wczesnego ostrzegania i wykrywania dymu SmokeD jako rozwiązania nowoczesnego, ale przetestowanego i działającego w wielu nadleśnictwach w Polsce, w tym także w sąsiednim nadleśnictwie Międzyzdroje. System ten jest znacznie lepszy niż alternatywne rozwiązanie w postaci obserwatora na wieży w przypadku dostrzegalni klasycznej. Jest niezależny od kondycji psychofizycznej obserwatora, zdecydowanie szybciej wykrywa miejsce prawdopodobnego powstawania dymu, po potwierdzeniu automatycznie powiadamia użytkowników systemu.
Nowe pojazdy wyposażone w agregaty gaśnicze (samochody patrolowo-gaśnicze) i sprzęt p.poż będą zdecydowanie rzadziej się psuły niż pojazdy stare i wyeksploatowane, a pojazd UTV wjedzie w miejsca niedostępne nawet dla samochodu terenowego.
Wyposażenie i środki ochrony osobistej pozwolą spełnić wymagania określone stosownymi aktami prawnymi, zapewnią ochronę i komfort pracy dla pracowników uczestniczących w akcjach ratunkowo-gaśniczych.
Łączność cyfrowa zapewni pokrycie swoim zasięgiem znacznie większego obszaru Parku, jakość połączenia będzie znacznie lepsza i mniej uzależniona od lokalnych warunków terenowych i pogodowych, wreszcie łączność cyfrowa daje możliwość wymiany danych, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie jej funkcji dodatkowych takich jak wysyłanie pozycji radiotelefonu, wysyłanie ukrytego sygnału SOS itd.
Nowoczesne technologie komputerowe, połączenie ochrony p.poż z GIS, praca na urządzeniach mobilnych przy wykorzystaniu bazy istniejącego oprogramowania pozwalają sprostać nowym wyzwaniom i być na nie lepiej technicznie przygotowanym. Podsumowując podstawowe parametry zaproponowanych rozwiązań decydujące o przewadze nad rozwiązaniami alternatywnymi to: szybkość, dostępność, jakość, elastyczność, nowoczesność rozwiązań, możliwość rozbudowy, niezależność od czynnika ludzkiego.
Planowanym efektem ekologicznym jest ochrona szczególnie cennych siedlisk i gatunków flory jak i fauny, objętych najwyższą forma ochrony przyrody w Polsce w postaci parku narodowego. Dzięki poczynionym inwestycjom oraz zakupom, ochrona ta zyska nowoczesny wymiar. Pożary, szczególnie wielkoobszarowe, są klęską żywiołową powodującą bezpowrotne zniszczenia i straty, których nie sposób w żaden sposób naprawić ani zrekompensować. Dodatkowym efektem ekologicznym dzięki ochronie i zabezpieczeniu obszaru parku narodowego jest zatem możliwość dalszego, bezpiecznego udostępniania terenu Parku dla odwiedzających, możliwość prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej i badań naukowych.